Visning: Döderhultarns minnesår
Följ med på en introduktion till Axel ”Döderhultarn” Peterssons liv och konstnärskap och se hans skulpturgrupper som är utställda på museet.
Följ med på en visning om Döderhultarn av Ida Clasén, konstvetare och museipedagog på Flygvapenmuseum. Hör om hans liv, konstnärsskap och se de skulpturgrupper som är utställda på Flygvapenmuseum – inklusive gruppen Äktenskapet, som tidigare inte ingått i utställningen.
-
Visningen är gratis men biljett krävs. Boka din plats på Timecenter via biljettlänken på den här sidan, eller i museets reception. Begränsat antal platser.
-
Visningens längd: 30 minuter.
Tips: Föredrag
Passa även på att höra ett föredrag om Döderhultarn 20 mars! Läs mer här

Minnesår 2025
Konstnären och träskulptören Axel ”Döderhultarn” Peterson föddes 1868 i Döderhults socken utanför Oskarshamn. I mars 2025 så är det precis 100 år sedan han gick bort, och därför uppmärksammas Döderhultarns minnesår i hemorten Oskarshamn och på Flygvapenmuseum. Under 2025 arrangerar museet flera programpunkter till hans minne.
Mer om Axel ”Döderhultarn” Peterson
Största delen av livet var Axel Peterson endast känd i hemorten Oskarshamn, men nationell och internationell berömmelse kom efter en succé på karikatyrutställningen i Stockholm 1909. Axels grovhuggna träskulpturer erövrade snabbt Europa, som med sin träffsäkra uttrycksfullhet och melankoliska tjuskraft fångade både djur och människor ur det småländska vardagslivet. Peterson hade ett brinnande intresse för flyg och medverkade vid 14 militära flygningar, flera av dem från Malmens flygarkår.
År 1920 skänkte Peterson en stor samling av sina verk till vännerna på Malmen. Sex kvarvarande skulpturgrupper finns idag att se på Flygvapenmuseum. Läs mer om Galleri Döderhultarn